V roce 1919, rok po skončení 1. světové války už bylo trochu energie a času podnikat přírodovědné expedice, jednu takovou podnikl i přírodovědec Sachtleben.
V lesích severního Švýcarska spolu se svými 4 kolegy pátral po novém druhu brhlíka, který se tu prý měl nacházet.
Potkalo je ale neštěstí. Při cestě do jednoho z lesů, propadli ve velikou jámu. Později zjistili, že se pod nimi zřítila klenba syslích chodbiček, ale v tu chvíli jim to bylo jak se říká jedno.
Asi v 16:10 kolem procházel Vlado Piecky. Měl naspěch, protože za nejbližším lesem měla každou chvíli rodit jedna žena, jejíž porodní bába ošklivě nastydla, takže nemohla dorazit, Vlado Piecky neváhal a hned se vydal na cestu, aby dítě odrodil. Teď bylo 16:12, Vlado spěchal a najednou zaslechl zoufalé "ťuiťui" - jako znalci sitta europaea jistě víte, že tento zvuk vydává brhlík nacházející se v nebezpečí. Šel za voláním a našel tam výše zmiňovaného ptáčka přiskřípnutého pod kořenem.
Jistě vás nepřekvapí, že se mu okamžitě rozhodl pomoci. Když ho uvolňoval, přeřízl u toho kořen a v tom slyšel sesuv hlíny a lidské hlasy. Podivil se a když chvilku procházel okolí, objevil jámu a v ní 5 uvězněných vědců.
Se zraněným brhlíkem v jedné ruce (měl zlomenou nožičku), odvázal svůj opasek, hodil jednu jeho část dolu a muže jednoho po druhém vytáhl.
Zachránění Vladu velmi děkovali, ten však odvětil, že nepotřebuje díků, ale bude rád, když zachrání malého ptáčka, že on by to rád udělal, avšak mu dochází drahocenný čas a musí spěchat.
Sachtleben si ptáčka prohlédl a s úžasem zjistil, že se jedná o zatím neobjevený druh brhlíka, za kterým se sem vydali.
Navrhl Vladu Piecky, že mu může vybrat jakékoliv přízvisko. Ten zprvu odmítal, ale následně navrhl, aby na počest zatím nenarozeného dítěte ze švýcarsko-italské rodiny, za kterou jde, pojmenovali ptáčka jako brhlík lesní italský. Měl ale podmínku, že jako objevitel bude zaznamenán Sachtleben s týmem, když už kvůli němu nastavili zdraví.
Uctivě se rozloučil a běžel dál.
Komentáře
Okomentovat
Vlado Piecky by Tě za komentář pochválil. Věnuj mu tichou vzpomínku.