Vlado Piecky se zasloužil o zvelebení Píseckých hor například obnovou zašlých pramenů a zajištěním jejich udržitenosti díky umístění ochrany vodních zdrojů v podobě stříšek nad studánkami. Dřevo získal pouze z padlých větví, které svými nehty - neboť neměl zrovna nic jiného po ruce - opracoval do prkének, jež následně spojil ekologickým bezhřebíkovým způsobem spoje zvaným truhlářský hmoždík (či vlaštovčí ocas nebo mašle, chcete-li).
Staral se o pravidelnou údržbu lesního porostu ve státních lesích tam, kam ani sami hajní nechodili kvůli obavám z divoké zvěře a pověstem o zmizelých lidech v půdních propadlinách. Vlado Piecky však od svého praděda získal notné znalosti v oblasti geologie a vyřešil jednu z největších záhad Píseckých hor.
Totiž zmapoval bývalé, dávno opuštěné a listím zasypané živcové lomy, kde se kdysi těžil růženín, turmalín, mozanit a beryl. Zároveň byl tím, kdo dokázal pojmenovat lehce radioaktivní horninu písekit, která se vyskytuje na celém světě jen a pouze zde.
Na jeho počest a připomínku tragické smrti místní starosta vnuknul nápad panu Zevrubníčkovi z Písku - Semice, který bydlel tou dobou v místní oblasti Na Flekačkách, aby nechal s pomocí místního okrašlovacího spolku zhotovit dvojité srdce na lesní křižovatce Údražské a Mlacké aleje. Dlouho si pan Zevrubníček lámal hlavu nad tím, jak nápad přenést do konkrétní podoby, až mu poradil člen okrašlovacího spolku, jistý "Fiškus" (přesné jméno se nepodařilo dohledati), zasít keře do tvaru srdce a do vzniklého útvaru umístit stojan s vyřezaným srdcem dřevěným.
Nyní je možné srdce spatřit z pohledu shora (či ptačího pod úhlem 45°) i z pohledu čelního. Vzhledem k tomu, že pan Zevrubníček Vlada Piecky dobře znal, věděl, že by nebyl šťasten z velkolepých ovací, a proto raději vynechal jméno tohoto velikána na místě pietním. ¨
Srdce můžete nalézt na souřadnicích N 49°17.39812', E 14°12.63943'
Komentáře
Okomentovat
Vlado Piecky by Tě za komentář pochválil. Věnuj mu tichou vzpomínku.