V minulém příspěvku jste se dozvěděli o setkání Vlada Piecky se zakladateli oddílu Poutníci. Navazující pokračování bohužel nemá tak veselé téma, ale zkrátka k celistvosti curriculum vitae tohoto velikána takové věci taktéž patří.
Z tohoto setkání vzniklo tiché a nerozlučné přátelství mnoha členů Poutníků s Vladem Piecky. Každý, kdo s ním však přátelství uzavřel, musel složit slib, že neprozradí jeho přesnou totožnost a to, že právě on je tím vyvoleným, kdo se s Vladem Piecky může přátelit. Vlado Piecky oddílu tiše a nenápadně pomáhal po dlouhé roky až do své smrti ve svých úctyhodných 122 letech, kdy se stal nejstarším mužem v Česku. Mimo jiné se podílel na zrodu Kmenové rady, kde byl prvním Kmetem a vybral žlutou barvu kmenových palestin, od kterých se odvíjela celá řada skutečností. Zasadil se o stavbu srubu na keblovské louce a vykopání místní studny. Během několika málo let dokázal na okolních loukách vysadit stovky stromů a postarat se o zdravý růst lesů. Vlado Piecky podal návrh na konstrukci prvního mola na koupání, které prosadil přes složitou legislativu v této oblasti. Pomohl nastavit morální hodnoty v oddíle a udržoval zdravý balanc mezi akcí a klidem, díky čemuž se mu povedlo připravit dobré podhoubí pro pozvednutí Poutníku na mezinárodní úroveň.
Vlado Piecky zemřel jako hrdina při záchraně batolete z hořícího panelového domu, kdy s ním seběhl z šestnáctého do prvního patra, odkud ho z okna hodil do náruče jeho matky, aby pak nepřišlo k úhoně. Plameny však byly neúprosné a jeho tělo pohltily při pokusu o návrat spojený s rozštípáním vchodových dveří hasičkou sekerou, kterou měl v tu chvíli u sebe, neboť ji našel v bytě, odkud batole házel z okna. Co na jeho smrti však není známo, je místo, kde k tragické nehodě došlo. Buď se stala v Argentině, na Islandu, nebo v Austrálii. Jisté však je, že na jeho pohřbu v Křivsoudově byly stovky lidí, kteří mu dlouhé hodiny vzdávaly hold v důstojné atmosféře v největší úctě. Na pohřbu byla řada státníků, obyčejných lidí i mnoho Poutníků. Po obřadu ve všech obcích v České republice a na Slovensku, ale i v jiných dalších zemích, včetně USA vlály smuteční černé vlajky.
Vzhledem k přání Vlada Piecky nebyly stavěny žádné mohyly ani ostentativní pomníky. Bystří si však povšimnou malého kamenného kříže vytesaného do pískovcového náhrobku nedaleko zelené turistické značky vedoucí mezi obcí Křivsoudov a Keblov.
Komentáře
Okomentovat
Vlado Piecky by Tě za komentář pochválil. Věnuj mu tichou vzpomínku.