Přeskočit na hlavní obsah

Úmrtí Vlada Piecky

V minulém příspěvku jste se dozvěděli o setkání Vlada Piecky se zakladateli oddílu Poutníci. Navazující pokračování bohužel nemá tak veselé téma, ale zkrátka k celistvosti curriculum vitae tohoto velikána takové věci taktéž patří.


Z tohoto setkání vzniklo tiché a nerozlučné přátelství mnoha členů Poutníků s Vladem Piecky. Každý, kdo s ním však přátelství uzavřel, musel složit slib, že neprozradí jeho přesnou totožnost a to, že právě on je tím vyvoleným, kdo se s Vladem Piecky může přátelit. Vlado Piecky oddílu tiše a nenápadně pomáhal po dlouhé roky až do své smrti ve svých úctyhodných 122 letech, kdy se stal nejstarším mužem v Česku. Mimo jiné se podílel na zrodu Kmenové rady, kde byl prvním Kmetem a vybral žlutou barvu kmenových palestin, od kterých se odvíjela celá řada skutečností. Zasadil se o stavbu srubu na keblovské louce a vykopání místní studny. Během několika málo let dokázal na okolních loukách vysadit stovky stromů a postarat se o zdravý růst lesů. Vlado Piecky podal návrh na konstrukci prvního mola na koupání, které prosadil přes složitou legislativu v této oblasti. Pomohl nastavit morální hodnoty v oddíle a udržoval zdravý balanc mezi akcí a klidem, díky čemuž se mu povedlo připravit dobré podhoubí pro pozvednutí Poutníku na mezinárodní úroveň.


Vlado Piecky zemřel jako hrdina při záchraně batolete z hořícího panelového domu, kdy s ním seběhl z šestnáctého do prvního patra, odkud ho z okna hodil do náruče jeho matky, aby pak nepřišlo k úhoně. Plameny však byly neúprosné a jeho tělo pohltily při pokusu o návrat spojený s rozštípáním vchodových dveří hasičkou sekerou, kterou měl v tu chvíli u sebe, neboť ji našel v bytě, odkud batole házel z okna. Co na jeho smrti však není známo, je místo, kde k tragické nehodě došlo. Buď se stala v Argentině, na Islandu, nebo v Austrálii. Jisté však je, že na jeho pohřbu v Křivsoudově byly stovky lidí, kteří mu dlouhé hodiny vzdávaly hold v důstojné atmosféře v největší úctě. Na pohřbu byla řada státníků, obyčejných lidí i mnoho Poutníků. Po obřadu ve všech obcích v České republice a na Slovensku, ale i v jiných dalších zemích, včetně USA vlály smuteční černé vlajky.


Vzhledem k přání Vlada Piecky nebyly stavěny žádné mohyly ani ostentativní pomníky. Bystří si však povšimnou malého kamenného kříže vytesaného do pískovcového náhrobku nedaleko zelené turistické značky vedoucí mezi obcí Křivsoudov a Keblov.





Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Referát na téma Vladova Piecky teorie problematiky rozvoje osobnosti skrze společný hluboký emocionální a reflektovaný situačně do období totalitního režimu 50. let v Československu zakotvený prožitek na příkladu žité zkušenosti se slynulou deskovou společenskou hrou "Soudruhu, nezlob se" s rozšířenými pravidly v podání samoučící se rozvojové komunity absolventů vzdělávacího kurzu Zapalovač pro začínající a budoucí vedoucí – Popcorn a problematika představené teorie

 Vážené auditorium, v dnešním referátu hodláme představit slynulou společenskou deskovou hříčku. No, hříčku, hru. S velkým H. (...) Kolega Procházka, odborník na gamifikovanou deskologii, tomu říká legranda. (...) Smějete se, to vidím. Etymologové patrně tedy nejste. (…) Nebo jste byli nepozorní žáci? No? Kterýpak z vás rošťáků chodil za školu? K meritu věci: Původem jde v tomto případě tedy o "Le Grande", grandiózní, tedy již z vytyčeného substantitivního adjektiva je patrné, že jde o takříkajíc pěkně vypečenou záležitost. Pro účely dnešní přednášky jsem si pro zdejší - a nechci se vás dotknout - méně erudované publikum s náležitou akribií připravil detailní rozkres deskové společenské hry Soudruhu, nezlob se... V nedostatečné tiskové kvalitě. (...) kolega Vzpurný odmítl očistit tiskařské válce. Že prý má polední půlhodinovou pauzu. Pátou. Dle skautského hesla "buď připraven" zde však mám zánovní příruční zpětný projektor, a tak si dovolím alespoň pseudozevru

Úžasná životní dráha Vlada Piecky

Vlada Piecky zná asi každý, kdo se kdy vyskytoval v civilizovaném světě od první světové války dodnes. Jeho proslulost nezná hranic států ani vzdálenost mezi kontinenty. Pozoruhodné je, že i po několika letech od jeho úmrtí neustále nacházíme nová podstatná fakta a poodhalujeme prázdná místa na jeho životní ose. Vlado Piecky nebyl nikdy člověkem, který by se okázale chlubil svými dobrými počiny ve světě. Naopak omluvit se za to, že například nemohl být na pěti místech a pomáhat v jeden čas, to uměl. Připomeňme si důležité milníky jeho života na pravidelně aktualizované časové ose. Doporučujeme rozkliknout si v pravém menu plné zobrazení.

Kterak Vlado Piecky zachránil mnoho životů před smrtí z otravy tvrdým alkoholem

Vlado Piecky zachránil mnoho životů v boji s alkoholem ukončením hry Na Vasilleje. Povězme si to však pěkně od začátku. Co hra Na Vasilleje vlastně je: Dle strojního inženýra George Stephensona se jedná o sympatickou hru pro dělníky. Jedná se o tradiční hru nižších vrstev společnosti, kterou vymyslel právě on v době industriální revoluce v anglickém Birminghamu roku 1837 po konci směny v dílně společnosti Grand Junction Railway.   Stephenson si všimnul, že dělníci na železnici přichází na směny značně unaveni, a to i v případě, kdy směně nepředcházela tvrdá práce v dny předchozí. Pečlivě, ačkoli na tehdejší poměry vědy značně primitivně – vždyť (behaviorální) psychologie jako věda vznikla až o 42 let později! – zkoumal vliv nedělního odpočinku pracovní výkonnosti dělníků na jejich pracovní výkonnost.   Ze svých pozorování učinil několik pro vědu důležitých závěrů:   Neexistuje souvislost mezi nedělním odpočinkem a čtvrtečním výkonnem ve střední fyzické zátěži. Nedělní fyzic