Přeskočit na hlavní obsah

Ten, jenž marigoldem proti rakovině bojuje

Letošní rok proběhl jubilejní 25. ročník Květinového dne, který pořádá Liga proti rakovině Praha. Tato nadace každoročně vybere nespočet peněz, které používá na šíření nádorové prevence, snaží se též zlepšovat kvalitu života onkologických pacientů, myslí na vybavenost onkologických pracovišť a podporuje onkologický výzkum. Zkrátka dělá velmi záslužnou činnost. Ale už se málo ví, kdo za touto myšlenkou stojí.

Psal se rok 1997, byla sychravá středa 12. ledna, když si vedení Ligy proti rakovině odchytil listonoš a předal jim anonymní dopis.

Ten popisoval tzv. Daffodil Days (v překladu Narciskové dny), které fungují v Irsku a díky kterým mají možnost vybrat peníze na svou činnost. Dále v psaní stálo, že narcisy jsou sice skvělé, krásné a hezky voní, ale že by autor měl nápad na rostlinku, která se k dané situaci hodí více. Neznámý neměl na mysli nic jiného než měsíček lékařský.

Bylinkářská vsuvka

Pojďme si teď tuto rostlinku trochu přiblížit. Na první pohled vás jistě přiláká svou krásnou a sytou barvou, na druhý počuch vám rozhýbe nosní chloupečky a přivodí vám čichový požitek nemalých rozměrů a na třetí poslech by vám tato rostlinky mohla vyprávět neskutečné příběhy.

Calendula officinalis má protizánětlivý a antibakteriální efekt, podporuje krevní oběh, využívá se proti zánětům kůže, omrzlinám, menším popáleninám a drobným poraněním. Využít ji můžete při problémech s křečovými žílami a s lámavostí hlubokých žil, urychlí vám hojení hnisavých ran, potlačí růst bakterií a plísní. Nejen, že si ji můžete nanést na povrch těla, ale můžete ji pozřít. V takovém případě vám pomůže k tvorbě žluči, podpoří činnost žaludku i jater. Uleví vám při kašli, bušení srdce, astmatu, vnitřních zánětech, vysokém krevním talku, bolestivé menstruaci, nespavosti, depresi a při některých nádorech.

Takto by bylinkářská vsuvka mohla pokračovat ještě dlouho, ale věřím, že si to dokážete dohledat.
Než přejdeme zpátky k historii, měli byste vědět, že naši předci podle pampalíku (ano, i tak se mu říká) předpovídali počasí – když byl zavřený, druhého dne pršelo.

Lize se neznámý autor dostal hluboko pod kůži. Jeho nápad zapustil kořeny a ty měly možnost prorůst do srdcí těchto dobrosrdečných lidí.

Proto dne 14. května 1997 proběhl první květinový den. Vybralo se tehdy 350 000 korun! Od té doby probíhají sbírky každý rok a počty prodaných kytiček rozhodně neklesají. Vybírané částky se pohybují v řádech desítkách miliónů. A to vše díky anonymnímu dopisu…

Kdo že byl ten tajemný neznámý? Kdo napomohl vzniku jedné z největších charitativních akcí u nás?

Odpověď jistě všichni víte. Nebo ji alespoň někde vzadu v hlavě dost jasně tušíte.


#DekujemeVladoPiecky


Zdroje a více informací: cdpr.cz, salviaparadise.cz/herbar-rostlin-mesicek- lekarsky-calendula-officinalis-c-736_907.html




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Referát na téma Vladova Piecky teorie problematiky rozvoje osobnosti skrze společný hluboký emocionální a reflektovaný situačně do období totalitního režimu 50. let v Československu zakotvený prožitek na příkladu žité zkušenosti se slynulou deskovou společenskou hrou "Soudruhu, nezlob se" s rozšířenými pravidly v podání samoučící se rozvojové komunity absolventů vzdělávacího kurzu Zapalovač pro začínající a budoucí vedoucí – Popcorn a problematika představené teorie

 Vážené auditorium, v dnešním referátu hodláme představit slynulou společenskou deskovou hříčku. No, hříčku, hru. S velkým H. (...) Kolega Procházka, odborník na gamifikovanou deskologii, tomu říká legranda. (...) Smějete se, to vidím. Etymologové patrně tedy nejste. (…) Nebo jste byli nepozorní žáci? No? Kterýpak z vás rošťáků chodil za školu? K meritu věci: Původem jde v tomto případě tedy o "Le Grande", grandiózní, tedy již z vytyčeného substantitivního adjektiva je patrné, že jde o takříkajíc pěkně vypečenou záležitost. Pro účely dnešní přednášky jsem si pro zdejší - a nechci se vás dotknout - méně erudované publikum s náležitou akribií připravil detailní rozkres deskové společenské hry Soudruhu, nezlob se... V nedostatečné tiskové kvalitě. (...) kolega Vzpurný odmítl očistit tiskařské válce. Že prý má polední půlhodinovou pauzu. Pátou. Dle skautského hesla "buď připraven" zde však mám zánovní příruční zpětný projektor, a tak si dovolím alespoň pseudozevru

Úžasná životní dráha Vlada Piecky

Vlada Piecky zná asi každý, kdo se kdy vyskytoval v civilizovaném světě od první světové války dodnes. Jeho proslulost nezná hranic států ani vzdálenost mezi kontinenty. Pozoruhodné je, že i po několika letech od jeho úmrtí neustále nacházíme nová podstatná fakta a poodhalujeme prázdná místa na jeho životní ose. Vlado Piecky nebyl nikdy člověkem, který by se okázale chlubil svými dobrými počiny ve světě. Naopak omluvit se za to, že například nemohl být na pěti místech a pomáhat v jeden čas, to uměl. Připomeňme si důležité milníky jeho života na pravidelně aktualizované časové ose. Doporučujeme rozkliknout si v pravém menu plné zobrazení.

Kterak Vlado Piecky zachránil mnoho životů před smrtí z otravy tvrdým alkoholem

Vlado Piecky zachránil mnoho životů v boji s alkoholem ukončením hry Na Vasilleje. Povězme si to však pěkně od začátku. Co hra Na Vasilleje vlastně je: Dle strojního inženýra George Stephensona se jedná o sympatickou hru pro dělníky. Jedná se o tradiční hru nižších vrstev společnosti, kterou vymyslel právě on v době industriální revoluce v anglickém Birminghamu roku 1837 po konci směny v dílně společnosti Grand Junction Railway.   Stephenson si všimnul, že dělníci na železnici přichází na směny značně unaveni, a to i v případě, kdy směně nepředcházela tvrdá práce v dny předchozí. Pečlivě, ačkoli na tehdejší poměry vědy značně primitivně – vždyť (behaviorální) psychologie jako věda vznikla až o 42 let později! – zkoumal vliv nedělního odpočinku pracovní výkonnosti dělníků na jejich pracovní výkonnost.   Ze svých pozorování učinil několik pro vědu důležitých závěrů:   Neexistuje souvislost mezi nedělním odpočinkem a čtvrtečním výkonnem ve střední fyzické zátěži. Nedělní fyzic